Konsultacje dla uczniów klas ósmych
- 05.02.2021
Od poniedziału 8 lutego uczniowie przychodzą na konsultacje według podanego harmonogramu.
Przypominamy, że w przestrzeni wspólnej (korytarz, szatnia, biblioteka, toalety) obowiązuje noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego, mycie i dezynfekcja rąk.
Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2021/2022
- 01.02.2021
Prosimy Państwa o zapoznanie się z poniższymi dokumentami dotyczącymi rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na nowy rok szkolny:
2) INFORMACJA DLA RODZICÓW - aktualizacja treści dokumentu dnia 16.02.2021 r.
Dokumenty do pobrania i edycji:
- Deklaracja_kontynuowania_edukacji_przedszkolnej_w_przedszkolu.doc
- Deklaracja_rezygnacji_z_kontynuowania_edukacji_w_przedszkolu.doc
- Potwierdzenie_woli_uczeszczania_do_przedszkola.doc
Rekrutacja do klas pierwszych na rok szkolny 2021/2022
- 01.02.2021
Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022
- 29.01.2021
Ogłaszamy terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
Najważniejsze informacje
- Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.
- Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
- Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
- Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
- W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
- W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
- Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
- Ogłoszony harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające (o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe) oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym (o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe).
- W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 przeprowadza się postępowanie uzupełniające w terminach określonych w tabeli.
- Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
- Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).
Materiały
Podstawa prawna
Rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000139401.pdf
Od poniedziałku 18 stycznia klasy 1-3 wracają do stacjonarnego nauczania
- 14.01.2021
Knurów, 14.01.2021 r.
KOMUNIKAT
Od poniedziałku 18 stycznia klasy 1-3 wracają do stacjonarnego nauczania.
Zgodnie z zaleceniami MEiN, MZ i GIS z dnia 11.01.2021 r. dotyczącymi organizacji zajęć klas 1-3 w szkole przestrzegamy następujących zasad:
-
Uczniowie mający zajęcia w salach na tzw. „korytarzu ciemnym” wchodzą do budynku szkoły wejściem głównym od strony ul. St. Batorego.
-
Uczniowie mający zajęcia w salach na tzw. „korytarzu jasnym” wchodzą do budynku bocznym wejściem ewakuacyjnym od strony ul. St. Batorego.
-
W przestrzeni wspólnej (korytarz, szatnia, biblioteka, toalety, jadalnia do czasu jedzenia posiłku) obowiązuje noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego, mycie i dezynfekcja rąk.
-
Każda klasa w trakcie przebywania w szkole ma przydzieloną stałą salę lekcyjną.
-
Do każdej klasy przydzieleni są w miarę możliwości ci sami nauczyciele.
-
Godziny przychodzenia i wychodzenia grup klasowych ze szkoły przeciwdziałają grupowaniu się uczniów przy szatniach.
-
Uczniowie korzystają z przerw w ustalonym przez nauczyciela czasie, aby nie mieszać się z innymi dziećmi na korytarzu.
-
Przerwy śródlekcyjne mogą być przeznaczone na wspólne śniadanie, gimnastykę śródlekcyjną, gry i zabawy w sali lekcyjnej.
-
Uczniowie korzystający ze stołówki szkolnej w miarę możliwości spożywają obiad w stałych grupach i przy wyznaczonych stolikach.
-
Zajęcia wychowania fizycznego w czasie dobrych warunków pogodowych odbywają się na boisku szkolnym.
-
Zajęcia świetlicowe odbywają się zgodnie z jej regulaminem.
-
Biblioteka pracuje zgodnie z jej regulaminem.
W związku z powyższym wprowadzamy nieznaczne zmiany w planie lekcyjnym niektórych klas:
Klasa 2a :
-
W poniedziałek rozpoczyna lekcje o 8.45 (informatyka zostaje przeniesiona na wtorek na lekcję 5). We wtorek uczniowie kończą zajęcia o godz.12.35.
-
W środę rozpoczyna zajęcia o 8.45, a kończy o 13.40.
Klasa 2c:
-
W piątek rozpoczyna zajęcia o 8.45, a kończy je o godz. 13.40.
Pozostałe klasy mają zajęcia zgodnie z wcześniejszym planem.
Poszczególne klasy uczą się w następujących salach lekcyjnych:
1a – sala 6;
1b – sala 5;
1c – sala 4;
2a – sala 9;
2b – sala 8;
2c – sala 7;
3a – sala 26;
3b – sala 30;
3c – sala 32;
Klasy uczące się na parterze mają informatykę w pracowni informatycznej nr 3.
Klasy uczące się na I piętrze mają informatykę w pracowni informatycznej nr 24.
W poniedziałek 18 stycznia wychowawcy zbiorą zapotrzebowanie uczniów na obiady i przekażą informację do pedagoga szkolnego. Stołówka szkolna rozpocznie wydawanie obiadów od środy 20 stycznia, w związku z tym prosimy o zaopatrzenie dzieci w dodatkowe śniadania i własne napoje.
W poniedziałek 18 stycznia wychowawcy zbiorą potwierdzenie dotychczasowego uczestnictwa dzieci w zajęciach świetlicowych zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami rodziców. Rezygnację z zajęć świetlicowych należy złożyć pisemnie i przekazać przez ucznia wychowawcy klasy. Wychowawca przekaże otrzymane dane kierownikowi świetlicy.
z wyrazami szacunku Barbara Hankus
-
Życzenia świąteczne
- 21.12.2020
Wszystkim Uczniom, Wychowankom, Rodzicom i Przyjaciołom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Knurowie przesyłamy świąteczną kartkę z życzeniami oraz podziękowaniem za współpracę oraz wspieranie działań szkoły i przedszkola.
Zapraszam do obejrzenia jasełek online, które przygotowały z uczniami panie M.Kozłowska, M.Szkoda i E.Płonka. Przygotowane występy uczniów przypominają ważne przesłanie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Dziękuję pomysłodawcom i wszystkim wykonawcom szkolnych jasełek za trud i wysiłek włożony w ich wykonanie.
Z wyrazami szacunku Barbara Hankus
Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej
- 18.12.2020
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Stowarzyszenie Kolorowe Damy – Daj Coś Kolorowego składają serdeczne podziękowania za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz pacjentów onkologicznych oraz personelu medycznego.
Bardzo serdecznie dziękujemy naszym Uczniom, Rodzicom oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy otworzyli serce i z tak ogromnym zaangażowaniem włączyli się w zbiórkę darów. Akcja od początku cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Razem udało nam się zebrać potrzebne rzeczy, które 17 grudnia zostały przekazane przedstawicielkom Stowarzyszenia i jeszcze przed świętami trafią do personelu medycznego oraz pacjentów przebywających na oddziałach onkologicznych.
Dziękujemy!
Wymagania na egzaminach ósmoklasisty - rozporządzenie podpisane
- 16.12.2020
W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Rozporządzenie zostało podpisane dziś, 16 grudnia br., przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.
Po analizie przesłanych do MEN opinii, zespoły merytoryczne wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych. Wśród przykładowych zmian można wymienić:
w przypadku egzaminu ósmoklasisty:
- z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza,
- z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
- z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;
Szczegółowe wymagania z poszczególnych przedmiotów można znaleźć tutaj: Wymagania_egzaminacyjne_dotyczace_egzaminu_osmoklasisty_w_roku_szkolnym_2020-2021.pdf
Organizacja półkolonii podczas ferii zimowych
- 15.12.2020
Szanowni Państwo,
informuję, że w MSP6 wyłącznie w pierwszym tygodniu ferii od 04 do 08 stycznia zostaną zorganizowane zajęcia stacjonarne w ramach półkolonii dla chętnych uczniów klas 1-4. Organizacja półkolonii wiąże się z możliwością zapewnienia opieki dzieciom w czasie urlopu nauczycieli. Zajęcia opiekuńcze będą zorganizowane od 9.00 do 15.00 z obiadem w cenie 8 zł i 50 gr.
Poniżej znajduje się regulamin półkolonii oraz wniosek dla rodziców opracowany przez Miejskie Ognisko Pracy Pozaszkolnej, które jest organizatorem półkolonii w naszym mieście.
O przyjęciu dziecka na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń. Do 17 grudnia tj. do czwartku należy dostarczyć podpisane zgłoszenie do szkoły. Zgłoszenie można wrzucić do skrzynki podawczej wystawionej codziennie przed wejściem do budynku szkoły lub podać je pracownikowi obsługi w godzinach o 7.30-15.00.
Regulamin z wnioskiem można także znaleźć tutaj: REGULAMIN_wniosek_polkolonie.pdf
W razie pytań, proszę o kontakt z sekretariatem szkoły.
Z wyrazami szacunku
Barbara Hankus
Zachęcamy do udziału w akcji charytatywnej
- 02.12.2020
Szanowni Państwo,
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o włączenie się do akcji charytatywnej prowadzonej w naszej szkole w dniach 02.12.20 – 15.12.20.
W tym szczególnie trudnym, przedświątecznym okresie postanowiliśmy wesprzeć Stowarzyszenie Kolorowe Damy – Daj Coś Kolorowego, które organizuje zbiórkę rzeczy potrzebnych personelowi medycznemu oraz przede wszystkim pacjentom z chorobami nowotworowymi przebywającym na Oddziale Onkologii w Knurowie i w Centrum Onkologii w Gliwicach.
W holu naszej szkoły, tuż przy wejściu znajduje się skrzynia, w której można zostawiać drobne podarunki (nowe rzeczy). Prosimy o dołączenie do upominku karteczki z nazwiskiem dziecka oraz klasą, gdyż każdy wychowawca z pewnością będzie chciał podziękować swoim uczniom za zaangażowanie w pomoc wolontariacką.
Lista niezbędnych rzeczy znajduje się na plakacie.
Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc i wsparcie.
Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia 2021 r.
- 28.11.2020
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
Przyjęte rozwiązanie dotyczące tegorocznych ferii, zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, ma na celu istotnie zmniejszenie mobilności uczniów i ich rodzin w następnych kilkunastu tygodniach. To działanie, dzięki któremu będzie można znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się COVID -19.
W roku szkolnym 2020/2021 dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ustalone przez dyrektora szkoły lub plcówki mogą być zmienione, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej. Łączny wymiar dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycno-wychowawczych pozostaje bez zmian.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/2111
Zmiany na egzaminie ósmoklasisty w 2021 r.
- 19.11.2020
W 2021 roku egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów.
Wymagania egzaminacyjne to istotne wytyczne dla nauczycieli i uczniów. Dzięki nim wiadomo, jakie wiadomości i umiejętności będą sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych oraz co należy z lat wcześniejszych powtórzyć do egzaminu. Wprowadzone rozwiązania pozwolą również na większy komfort pracy nauczycielom.
Prace nad wymaganiami egzaminacyjnymi
Dziś, 19 listopada zakończył się pierwszy etap prac zespołów ekspertów, którzy od października br. pracowali nad opracowaniem wymagań egzaminacyjnych.
Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Podjął również decyzję o powołaniu zespołów eksperckich, których zadaniem było opracowanie propozycji wymagań egzaminacyjnych. Członkami tych zespołów zostali eksperci w zakresie każdego przedmiotu: nauczyciele - praktycy, nauczyciele akademiccy, przedstawiciele CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Zadaniem zespołów było przeanalizowanie obowiązujących podstaw programowych oraz stworzenie – na ich podstawie – wymagań egzaminacyjnych dla poszczególnych przedmiotów w zakresie obu egzaminów. Efektem pracy zespołów jest przygotowana propozycja wymagań egzaminacyjnych na rok szkolny 2020/2021. Co istotne zmiana ta będzie dotyczyła egzaminów wyłącznie w bieżącym roku szkolnym (2020/2021).
Prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych
Od 20 listopada br. rozpoczynamy prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych. Na uwagi i opinie merytoryczne czekamy do 27 listopada pod adresem: prekonsultacje@men.gov.pl. Wszystkie przesłane opinie zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt.
Kolejne kroki w przygotowaniu egzaminów
Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia. Również w grudniu rozpoczną się szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli, organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Dodatkowo dyrektor CKE opublikuje aneksy do informatorów, zawierające m.in. opisy zmian w formułach arkuszy oraz zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminu z języków obcych nowożytnych.
Po opublikowaniu ostatecznej wersji wymagań egzaminacyjnych, opracowane zostaną arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty. Następnie zostaną one udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 r., na około 2 miesiące przed egzaminami w maju 2021 r.
Warto podkreślić, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. uczniowie będą mieli więcej czasu na opanowanie i powtórzenie zredukowanego zakresu wymagań, ponieważ w 2021 r. egzamin ten odbędzie się w ostatnim tygodniu maja, a nie jak w roku 2019 – w kwietniu.
Czym są wymagania egzaminacyjne?
Przygotowane przez ekspertów wymagania egzaminacyjne są oparte na wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego. W swoim zakresie uwzględniają one jednak specyficzną sytuację edukacyjną na przestrzeni ostatnich trzech lat szkolnych. Wymagania egzaminacyjne nie określają zakresu kształcenia. Nie ograniczają także w żaden sposób możliwości i zakresu realizacji podstawy programowej jako takiej. Określają natomiast treści – zakres wiadomości i umiejętności, których opanowanie będzie w 2021 r. sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych egzaminu ósmoklasisty.
Co istotne, nauczyciel realizuje program nauczania uwzględniający wymogi podstawy programowej. Jednocześnie w związku z ustaleniem nowych wymagań egzaminacyjnych na 2021 r. w sposób szczególny zwraca uwagę na te treści kształcenia, które zostały wskazane jako wymagania egzaminacyjne.
Zmiana arkuszy egzaminacyjnych
Wprowadzenie na potrzeby egzaminów w 2021 r. wymagań egzaminacyjnych wiąże się z modyfikacją formuły arkuszy egzaminacyjnych. Zmiana ta będzie dotyczyła m.in.:
w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:
- zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczona będzie liczba lektur obowiązkowych, formy wypowiedzi ograniczone zostaną do dwóch: rozprawka albo opowiadanie,
- zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut),
- możliwości odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać );
w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki:
- zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej,
- zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (100 minut),
- zmniejszenia liczby zadań otwartych do rozwiązania (w porównaniu do arkuszy z lat 2019–2020);
w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego:
- zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej (poziom A2),
- zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (90 minut),
- ograniczenia/dostosowania zakresu struktur gramatycznych (opublikowanych w Informatorach o egzaminie z poszczególnych języków);
Przypominamy o konsultacjach dla zdających egzaminy
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Materiały
Kształcenie na odległość w klasach I-III szkoły podstawowej – poradnik MEN
- 20.11.2020
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebraliśmy wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. Z poradnika mogą korzystać rodzice oraz nauczyciele uczniów z klas I-III szkoły podstawowej. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.
Zdalna edukacja – wskazówki dla rodziców
Rodzice uczniów klas I-III znajdą w poradniku MEN praktyczne wskazówki, jak planować i organizować czas z dzieckiem w domu, aby plan dnia uwzględniał edukację, aktywność ruchową, rozrywkę oraz relacje rodzinne. W publikacji znalazły się także porady dotyczące aktywizacji dziecka oraz podpowiedzi, jak w warunkach domowych zorganizować ciekawe eksperymenty, doświadczenia czy rodzinne projekty.
W poradniku podkreśliliśmy również, że w edukacji zdalnej ważne jest bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu oraz ustalenie odpowiedniej formy kontaktu z nauczycielem.
Kształcenie na odległość – porady dla nauczyciela
Poradnik MEN zawiera zestaw stron z materiałami, które mogą być wykorzystywane w zdalnej edukacji. W poradniku zamiesiliśmy odnośniki do konkretnych stron internetowych.
Przedstawiliśmy także kilka praktycznych wskazówek dotyczących sposobu kontaktów nauczyciela z rodzicami.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.
Materiały
Audycje edukacyjne w Polskim Radiu Dzieciom
- 19.11.2020
Lekcje języków obcych, programy związane z bezpieczeństwem, audycje o eksperymentach i okryciach, cykl o oszczędzaniu, pasmo dotyczące poprawności językowej, a także kołysanki, muzyczne podróże, opowiadania, baśnie i legendy – to tylko wybrane propozycje dla najmłodszych przygotowane przez Polskie Radio Dzieciom. W ramówce także specjalne programy dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. W ciągu tygodnia to ponad 100 premierowych audycji, które mogą być wykorzystywane w zdalnej edukacji.
Audycje edukacyjne dla najmłodszych słuchaczy
Codziennie o 16:30 słuchacze Polskiego Radia Dzieciom mogą się uczyć języków obcych – w poniedziałki i środy języka angielskiego, we wtorki niemieckiego, w czwartki francuskiego, zaś w piątki języka hiszpańskiego. Lekcje języków obcych są przygotowywane we współpracy z Instytutem Francuskim czy Włoskim Instytutem Kultury.
Słuchając „Małych naukowców” (wtorki i czwartki, godz. 16:45), miłośnicy odkryć i eksperymentów będą mogli w domowym zaciszu przeprowadzić eksperyment zaproponowany w studiu i dokonać własnych obserwacji, by jeszcze lepiej zrozumieć fizykę, chemię, matematykę i astronomię.
Z audycji „Skarbonka” (poniedziałki, godz. 17.15) dzieci dowiedzą się, czym są: odsetki, koszty, zarobki czy oszczędności, a z programu „Bezpieczny maluch” (wtorki, godz. 17:15), jak należy bezpiecznie zachowywać się w różnych miejscach publicznych.
Nauka poprawnego języka polskiego oraz trenowanie głosek i łamańców językowych to z kolei tematy audycji „Słowo do słowa” (poniedziałki i piątki, godz. 15:30).
Programy muzyczne i artystyczne
W codziennej ramówce znalazły się także programy wspierające rozwój pasji artystycznych najmłodszych słuchaczy. Są to m.in. audycje: „Rytmika” (poniedziałek – piątek, godz. 10:30), „Warsztat młodego artysty” (poniedziałek – piątek, godz. 9:30) oraz „Stworek Potworek”, której uzupełnieniem są animacje graficzne zamieszczane na stronie Polskiego Radia Dzieciom po zakończeniu programu. W audycji „Muzyczne podróże” młodzi słuchacze poznają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty.
Z kolei w „Wieczornych pogaduchach” przy dźwiękach spokojnej muzyki opowiadane są niezwykłe historie i bajki. Stałym punktem tej audycji jest „Książka do poduszki” czytana przez znanych i cenionych lektorów. Każdego dnia usłyszeć można premierowy odcinek fragmentów czytanej książki.
Audycje dla dorosłych
Polskie Radio Dzieciom przygotowało także propozycje dla dorosłych słuchaczy. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich są m.in. rozmowy z ekspertami, artystami, pisarzami i muzykami.
Zapraszamy do słuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom!
Techniki nauki – nowy cykl edukacyjny TVP VOD
- 19.11.2020
Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.
Jak uczyć się w efektywny sposób – eksperci podpowiadają
„Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.
„Techniki nauki” – tematy odcinków
Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.
W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.
Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.
To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”. Pełna lista zagadnień odpowiada tytułom poszczególnych odcinków:
-
„Nowoczesne techniki nauki”
-
„Motywacja do nauki”
-
„Jak osiągać cele?”
-
„Organizacja siebie w czasie”
-
„Trening mózgu”
-
„Mnemotechniki – techniki pamięciowe”
-
„Organizacja pracy”
-
„Narzędzia do realizacji zadań”
-
„Notowanie. Mapy myśli”
-
„Sketchnoting”
-
„Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów”
-
„Techniki planowania”
-
„Szybkie czytanie – szybsza nauka”
-
„Proste sposoby na szybkie czytanie”
-
„Nauka języków – jak mówić od początku”
Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.
Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie
https://vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video.
Oferta edukacyjna TVP
„Techniki nauki” to najnowsza propozycja edukacyjna TVP VOD. Uczniowie i nauczyciele mogą cały czas korzystać z materiałów dostępnych w serwisie „Szkoła z TVP” https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp. Znajdą tam zarchiwizowane lekcje, które były emitowane przez TVP wiosną tego roku, a także m.in. quizy sprawdzające wiedzę dla uczniów klas IV-VIII.
W serwisie dostępne są także wyeksponowane w blokach tematycznych treści z portalu TVP VOD, w tym ekranizacje lektur szkolnych, filmy dokumentalne oraz programy edukacyjne, a wśród nich nowości takie jak „E-szkoła nauka” – program edukacyjny Radosława Brzózki.
Zapraszamy do oglądania nowej serii „Techniki nauki”!
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji
-
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 29 listopada – informacja dla rodziców
- 06.11.2020
Trudna sytuacja epidemiczna, duży wzrost zachorowań i wynikające z tego nowe obostrzenia oznaczają, że wiele dzieci – zamiast iść do szkoły czy przedszkola – pozostanie w domach. Dlatego decyzją rządu jest przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni – od 9 do 29 listopada 2020 r.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej
Komunikat MEN - Do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych. Uczniowie klas I-III przechodzą na naukę zdalną.
- 05.11.2020
Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.
Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne
Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian.
Przypominamy również, że istniejące przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki edukacyjnej, jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu uczniów.
Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole).
Opieka w świetlicach szkolnych
Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.
Konsultacje dla zdających egzaminy
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach. Szkoła umożliwi konsultacje dla uczniów klas ósmych w sposób indywidualny poprzez zgłoszenie potrzeby ucznia konkretnemu nauczycielowi. Uczeń powinien skontaktować się z nauczycielem, zgłosić potrzebę konsultacji, a nauczyciel wyznaczy termin spotkania w grupie do pięciu osób.
Olimpiady, turnieje i konkursy
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych umożliwimy przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.
Poszczególne etapy tych zawodów odbywają się w różnych terminach, od września do czerwca. Tytuły laureata i finalisty olimpiady oraz turnieju, a także laureata konkursu nadają ich posiadaczom istotne uprawnienia, zarówno w systemie egzaminów zewnętrznych, jak i procesie rekrutacji.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Komunikat Dyrektora ZSP3 - 5.11.2020
- 05.11.2020
Szanowni Państwo,
Od poniedziałku 09.11. rozpoczynamy zdalne nauczanie w klasach 1-3. Podstawowymi narzędziami do komunikacji są dziennik elektroniczny LIBRUS, aplikacja Google Classroom oraz wideokomunikator Meet. Wszyscy uczniowie klas 1-3 otrzymali dane do logowania na konto szkolne w usłudze Google G Suite (informacja została wysłana na konto rodzica w Librusie). Prosimy korzystać z aplikacji Classroom i Meet z konta szkolnego. Możecie Państwo pobrać aplikację Classroom na telefon / tablet i tam zalogować dziecko na koncie szkolnym.
Niestety, nie dysponujemy w szkole taką ilością mobilnego sprzętu komputerowego, aby obsłużyć wszystkich uczniów. W pierwszej kolejności wypożyczyliśmy sprzęt uczniom klas 4-8. Na ten moment dysponujemy jeszcze 5 zestawami komputerów stacjonarnych, do których internet trzeba doprowadzić po kablu.W razie potrzeby chętnie go udostępnimy.
Jeśli uczeń nie ma warunków w domu do nauki zdalnej, proszę to zgłosić w sekretariacie szkoły, wtedy spróbujemy zorganizować dla niego zajęcia zdalne lub stacjonarne na terenie szkoły.
Proszę też zgłosić wychowawcom potrzeby w zakresie opieki świetlicowej, do której mają prawo dzieci rodziców bezpośrednio zaangażowanych w walkę z COVID-19.
Pozdrawiam i życzę zdrowia
Barbara Hankus
KOMUNIKAT DYREKTORA ZSP3
- 23.10.2020
Od poniedziałku 26.10. do 08.11. oddziały przedszkolne pracują bez zmian, uczniowie klas 1-3 uczą się w szkole, a uczniowie klas 4-8 rozpoczynają zdalne nauczanie według zasad:
-
W poniedziałek 26.10. nauczyciele w kontakcie z uczniami poprzez Classroom ustalą zasady wideospotkań i sposoby nauki zdalnej dla swoich przedmiotów.
-
Lekcje odbywają się zgodnie z dotychczasowym planem.
-
Przynajmniej 50% lekcji z każdego przedmiotu w tygodniu odbywa się na żywo poprzez widokomunikator Meet.
-
Wideolekcje trwają 30 minut, ale nauczyciel ma prawo do ich skrócenia lub wydłużenia zgodnie z potrzebami uczniów oraz higieną pracy przy monitorach ekranowych.
-
Lekcje na żywo nauczyciel zaznacza w terminarzu dziennika elektronicznego – „wideolekcja”;
-
Wszyscy uczniowie klas 4-8 pracują w usłudze Google tzw. G Suite i korzystają z narzędzi w Classroom oraz narzędzia do wideospotkań - Meet.
-
Nauczyciele przedmiotów sprawdzają obecność uczniów na zajęciach w uzgodniony z nimi sposób np. przesłanie powitania.
-
Uczniowie i rodzice mają prawo do indywidualnych konsultacji z nauczycielem np. przez wysłanie wiadomości do nauczyciela w dzienniku LIBRUS i ustalenie terminu wideorozmowy.
-
Zebrania z rodzicami będą odbywały się online zgodnie z kalendarzem przyjętym w szkole w formie wideo spotkania.
-
Ocenianie uczniów odbywa się zgodnie z wewnątrzszkolnym nauczaniem określonym w statucie.
-
Podstawowym źródłem wewnętrznej komunikacji z rodzicami, nauczycielami, uczniami jest dziennik elektroniczny LIBRUS.
Przypominamy także o obowiązku przemieszczania się uczniów do 16 roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna w godzinach 8:00-16:00 (zasada ta nie obowiązuje kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki) oraz obowiązku noszenia środków indywidualnej ochrony np. maseczki.
W szkole maseczki uczniowie noszą wyłącznie w przestrzeniach wspólnych tzn. szatnia, korytarz, biblioteka.
Klasy 1-3 uczęszczają do szkoły zgodnie z dotychczasowym planem.
Za nieobecnych nauczycieli będą organizowane zastępstwa.
Świetlica działa zgodnie z potrzebami opieki nad dziećmi w klasach 1-3.
Barbara Hankus
-
Zawieszenie na dwa tygodnie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII
- 23.10.2020
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną.
Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br.
Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.
Archiwum
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie