•            mgr Ewa Gołuch

Środa  7.15 - 11.25

Zakres zadań logopedy:

• Organizowanie pomocy logopedycznej;

• Przeprowadzenie badań przesiewowych służących wyłonieniu dzieci z zaburzeniami mowy;

• Prowadzenie terapii indywidualnej oraz grupowej;

• Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji;

• Wspieranie działań wychowawczych oraz profilaktycznych nauczycieli.

Podczas terapii logopedycznej dzieci wykonują liczne ćwiczenia, mające na celu eliminowanie zaburzeń mowy i wad wymowy. Są to m.in. ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, głosowe, rozwijające pamięć, analizę i syntezę wzrokowo-słuchową. Ważnym ćwiczeniem jest usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych, czyli języka, warg, podniebienia miękkiego, policzków.

Reedukacja wad wymowy obejmuje korygowanie wadliwych głosek i wywoływanie głosek prawidłowych, a następnie ich utrwalanie w sylabach, wyrazach, zdaniach oraz mowie spontanicznej. Zajęcia logopedyczne mają na celu także wzbogacanie słownika dzieci, umiejętności budowania swobodnej wypowiedzi pełnymi zdaniami, w poprawnej formie gramatycznej, ćwiczenie dykcji i płynnej wymowy.