• Laboratoria Przyszłości

• Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach inicjatywy edukacyjnej „Laboratoria Przyszłości” przekazało wszystkim szkołom podstawowym, dla których organem prowadzącym jest Gmina Knurów, wsparcie finansowe na zakup wyposażenia, dzięki któremu uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Celem inicjatywy jest budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Wśród wyposażenia, z którego od roku szkolnego 2022/2023 będą korzystać uczniowie znajdują się m.in.: drukarki 3D, mikrokontrolery, stacje lutownicze, kamery cyfrowe, mikroporty, mikrofony kierunkowe, aparaty fotograficzne oraz oświetlenie do realizacji nagrań. Pełny katalog wyposażenia możliwego do zakupu w ramach Programu znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

Łączna kwota przyznanego dla siedmiu szkół podstawowych wsparcia wynosi 903 900,00 zł.

Miejska Szkoła Podstawowa nr 6 im. Królowej Jadwigi w Knurowie otrzymała wsparcie na zakup wyposażenia w wysokości 132 000 zł.

W ramach programu dla szkoły zakupiono m.in.:

• Dwie drukarki 3D wraz z filamentami do pracowni druku,
        • Aparaty fotograficzne z akcesoriami (tła fotograficzne, statywy),
        • Zestawy oświetleniowe,
        • Mikrofon kierunkowy,
        • Oprogramowanie do edycji nagrań video, obróbki zdjęć.
        • Słuchawki nauszne,
        • Wizualizer,
        • Długopisy do druku trójwymiarowego,
        • Lego Technic  - narzędzie do nauki przedmiotów STEAM,
        • Wirtualne laboratorium chemiczne – Empiriusz.

• Smoki tylko w legendach? Nic podobnego, smoki żyją.

•

• Aksolotle czyli Ambystomy meksykańskie często nazywane są smokami i to o nich rozpoczęliśmy cykl lekcji przyrody i biologii.

• Aksolotle to płazy, którym grozi wyginięcie. Ich popularność wzrosła dzięki grze komputerowej, ale ta popularność stała się zarazem ich przekleństwem. W Polsce pomoc Aksolotlom niesie Smocza Mama. Jej filmiki o tych niesamowitych stworzeniach wykorzystaliśmy na lekcjach. Uczniom podczas zajęć towarzyszyły dwa aksolotle, nie żywe a modele. Powstały one na drukarkach 3D, które posiada szkoła dzięki programowi LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

• Koło fotograficzne

• W tym roku szkolnym w naszej szkole rozpoczęło swoją działalność KOŁO FOTOGRAFICZNE, prowadzone przez Pana Mariusza Barona. Utworzenie takich zajęć było możliwe dzięki programowi LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI, w ramach którego, nasza szkoła wzbogaciła się o sprzęt fotograficzny.

Pierwsze spotkania z aparatem uczniowie mają już za sobą. Jedne z zajęć odbyły się w plenerze, a próbkę twórczości fotograficznej naszych uczniów możecie zobaczyć poniżej.

• Zabawy z długopisami 3D

• Uczennice klas 8, na zajęciach koła biologicznego tworzyły swoje pierwsze prace. Były między innymi rodzaje liści, było pióro, no i różowe okulary, szczególnie przydatne w ten pochmurny czas.

Zajęcia były frajdą dla wszystkich, tych dorosłych też jak się okazało, a umiejętności, precyzja i wytrwałość uczennic, wprawiała w podziw.