Erasmus+
Laboratoria Przyszłości
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach inicjatywy edukacyjnej „Laboratoria Przyszłości” przekazało wszystkim szkołom podstawowym, dla których organem prowadzącym jest Gmina Knurów, wsparcie finansowe na zakup wyposażenia, dzięki któremu uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
Celem inicjatywy jest budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Wśród wyposażenia, z którego od roku szkolnego 2022/2023 będą korzystać uczniowie znajdują się m.in.: drukarki 3D, mikrokontrolery, stacje lutownicze, kamery cyfrowe, mikroporty, mikrofony kierunkowe, aparaty fotograficzne oraz oświetlenie do realizacji nagrań. Pełny katalog wyposażenia możliwego do zakupu w ramach Programu znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria
Łączna kwota przyznanego dla siedmiu szkół podstawowych wsparcia wynosi 903 900,00 zł.
Miejska Szkoła Podstawowa nr 6 im. Królowej Jadwigi w Knurowie otrzymała wsparcie na zakup wyposażenia w wysokości 132 000 zł.
W ramach programu dla szkoły zakupiono m.in.:
- Dwie drukarki 3D wraz z filamentami do pracowni druku,
- Aparaty fotograficzne z akcesoriami (tła fotograficzne, statywy),
- Zestawy oświetleniowe,
- Mikrofon kierunkowy,
- Oprogramowanie do edycji nagrań video, obróbki zdjęć.
- Słuchawki nauszne,
- Wizualizer,
- Długopisy do druku trójwymiarowego,
- Lego Technic - narzędzie do nauki przedmiotów STEAM,
- Wirtualne laboratorium chemiczne – Empiriusz.
Smoki tylko w legendach? Nic podobnego, smoki żyją.
-
Aksolotle czyli Ambystomy meksykańskie często nazywane są smokami i to o nich rozpoczęliśmy cykl lekcji przyrody i biologii.
-
Aksolotle to płazy, którym grozi wyginięcie. Ich popularność wzrosła dzięki grze komputerowej, ale ta popularność stała się zarazem ich przekleństwem. W Polsce pomoc Aksolotlom niesie Smocza Mama. Jej filmiki o tych niesamowitych stworzeniach wykorzystaliśmy na lekcjach. Uczniom podczas zajęć towarzyszyły dwa aksolotle, nie żywe a modele. Powstały one na drukarkach 3D, które posiada szkoła dzięki programowi LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.
-
Koło fotograficzne
W tym roku szkolnym w naszej szkole rozpoczęło swoją działalność KOŁO FOTOGRAFICZNE, prowadzone przez Pana Mariusza Barona. Utworzenie takich zajęć było możliwe dzięki programowi LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI, w ramach którego, nasza szkoła wzbogaciła się o sprzęt fotograficzny.
Pierwsze spotkania z aparatem uczniowie mają już za sobą. Jedne z zajęć odbyły się w plenerze, a próbkę twórczości fotograficznej naszych uczniów możecie zobaczyć poniżej.
Zabawy z długopisami 3D
Uczennice klas 8, na zajęciach koła biologicznego tworzyły swoje pierwsze prace. Były między innymi rodzaje liści, było pióro, no i różowe okulary, szczególnie przydatne w ten pochmurny czas.
Zajęcia były frajdą dla wszystkich, tych dorosłych też jak się okazało, a umiejętności, precyzja i wytrwałość uczennic, wprawiała w podziw.