• Psycholog szkolny mgr Izabela Mekla

• wtorek          09:00-15:00
      • środa            13:30-16:30
      • czwartek       08:00-12:00

Konsultacje psychologiczne z rodzicami/opiekunami - po wcześniejszym umówieniu terminu spotkania (preferowany kontakt przez dziennik elektroniczny)

Drogi uczniu, droga uczennico!

Jeżeli:

• martwisz się jakimś problemem i nie wiesz z kim o tym porozmawiać,
      • obawiasz się różnych spraw, odczuwasz lęk, zaniepokojenie,
      • od jakiegoś czasu czujesz się przygnębiony/smutny,
      • trudno Ci zapanować nad swoją złością, łatwo wybuchasz i z trudem utrzymujesz równowagę,
      • masz trudność w zapanowaniu nad sytuacjami, które wywołują uczucie stresu,
      • dokuczają Ci przykre dolegliwości, np. powtarzające się bóle głowy lub brzucha,
      • doświadczasz trudności w kontaktach z rówieśnikami lub z dorosłymi,
      • jesteś źle traktowany (ktoś ci dokucza, wyzywa, wyśmiewa, grozi itp.),
      • cierpisz na osamotnienie, brak zrozumienia przez innych,
      • brakuje ci pewności siebie, jesteś nieśmiały/-a i chciałbyś/chciałabyś nad tym popracować,
      • masz trudności w nauce,
      • masz kłopot w podjęciu decyzji odnośnie swojej przyszłości (np. jaką szkołę wybrać, co robić w życiu),
      • …. po prostu chciałbyś/ chciałabyś o coś zapytać, porozmawiać

ZAPRASZAM Przyjdź – porozmawiajmy i spróbujmy wspólnie znaleźć rozwiązanie Twoich problemów.

Drogi Rodzicu, zapraszam do gabinetu jeśli:

• doświadczasz trudności wychowawczych i potrzebujesz wsparcia
      • obserwujesz niepokojące zmiany w zachowaniu i reakcjach emocjonalnych swojego dziecka,
      • dostrzegasz niepokojące i odbiegające od funkcjonowania rówieśników zachowania u swojego dziecka,
      • masz trudność w znalezieniu „wspólnego języka” ze swoim dzieckiem,
      • martwi Cię poczucie własnej wartości Twojego dziecka lub jego sposób radzenia sobie ze stresem
      • niepokoi Cię niska motywacja Twojego dziecka do nauki oraz jego/jej trudności w nauce,
      • chcesz porozmawiać o swoim dziecku i relacjach z nim,
      • masz pytania dotyczące funkcjonowania swojego dziecka w szkole,
      • potrzebujesz wsparcia i nie wiesz do kogo się zwrócić.

Wymagania prawne
      Aby móc skorzystać z pomocy psychologicznej na terenie Szkoły, nie jest potrzebne żadne skierowanie – wystarczy przyjść i umówić się na wizytę. Natomiast, aby móc objąć ucznia długofalową pomocą psychologiczną niezbędna jest zgoda rodziców/prawnych opiekunów. W wyjątkowych sytuacjach, tj. gdy wymaga tego dobro dziecka, a rodzic z niewiadomych przyczyn odmawia zgody, podczas gdy dziecko zgłasza taką potrzebę, zgodę rodzica może zastąpić zgoda sądu.

Tajemnica zawodowa
      Tajemnica zawodowa obowiązuje każdego psychologa. Generalnie dotyczy ona wszelkich informacji uzyskanych od podopiecznego podczas spotkania. A zatem wszelkie informacje jakie psycholog uzyskał od ucznia, ma on obowiązek zachować wyłącznie dla siebie. Uczeń natomiast może opowiedzieć komu chce o przebiegu wizyty u psychologa. Ponadto tajemnica zawodowa dotyczy również wszelkich uzyskanych podczas świadczenia usług psychologicznych informacji na temat ucznia/uczennicy od osób trzecich (np. rodziców, nauczycieli, rówieśników). Tajemnicą objęta jest również sama informacja o fakcie korzystania z usług psychologa. Ponadto tajemnica zawodowa nie wygasza z czasem. Istnieją od niej jednak pewne odstępstwa.

A zatem, tajemnica zawodowa nie obowiązuje gdy:

• zagrożone jest czyjeś zdrowie lub/i życie
      • zachowania ucznia wskazują na kłopoty ze zdrowiem i wymagają pomocy innego specjalisty
      • mamy do czynienia z przemocą domową
      • wymaga tego współpraca z OPS w zakresie udzielanej pomocy społecznej
      • psycholog dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu (np. czynności seksualne z udziałem małoletnich)
      • znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania opiekuńczego z urzędu
      • psycholog zostanie zwolniony z tajemnicy zawodowej przez prokuratora lub sąd (sprawy karne)
      • w stosunku do lekarza sprawującego opiekę nad uczniem/uczennicą
      • w stosunku do ABW, CBA, i innych służb, a także policji w zakresie poszukiwania i identyfikacji osób.

W podanych powyżej przypadkach, psycholog podaje wyłącznie niezbędne informacje kierując się zasadą minimalizmu (nie zdradza szczegółów z pozostałych spotkań, które są nieistotne dla sprawy).

800 080 222 - całodobowa bezpłatna infolinia
      dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

• Ważne dokumenty i przydatne materiały